Átmeneti könnyítés kapható az uniós támogatásból megvalósuló beruházásoknál

2020. április 6. Gazdaság | Egyéb szektorok

A veszélyhelyzet miatti hátrányos következmények enyhítése érdekében átmeneti könnyítést kaphatnak az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból megvalósuló beruházások végrehajtói – hívta fel a figyelmet az Agrárminisztérium (AM) április 3-án.

A tárca közleménye szerint a koronavírus-járvány okozta veszélyhelyzet megnehezíti a projektek végrehajtását, sok esetben a támogatási szerződésben vállalt kötelezettségek nem teljesíthetőek. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium a projektek megvalósításának segítése érdekében komplex intézkedéscsomagot dolgozott ki, amely átmeneti könnyített szabályozást vezet be a határidők, az indikátorok és a pénzügyi elszámolások teljesítésében.

Ezzel az intézkedéscsomaggal összhangban, de az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap felhasználására vonatkozó speciális előírásokra figyelemmel adott ki tájékoztatót az agrártárca, mint a Vidékfejlesztési program irányító hatósága és a Magyar Államkincstár, mint a kifizető ügynökség.

Az intézkedések azoknál a rendelkezéseknél tartalmaznak könnyítéseket, amelyeket az uniós jogszabályok nem szabályoznak. Várható, hogy az Európai Unió szervei által hozott lépések után további könnyítő szabályok bevezetésére is sor kerülhet.

Az intézkedések között említik, hogy három hónappal automatikusan meghosszabbítják a támogatott projektek megvalósításának határidejét, ezzel együtt a záró elszámolás benyújtásának határidejét, illetve a projekt mérföldköveinek határidejét. A támogatási szerződés megkötéséhez szükséges feltételek teljesítésére nyitva álló határidőt a jogszabály által lehetséges leghosszabb határidőben állapítja meg az irányító hatóság.

Lehetőség van a támogatási szerződés módosítására, illetve a projektek megvalósítása során az eljárások könnyítésére.

A kedvezményezett joga, hogy az átmeneti hosszabbítási vagy könnyítési lehetőségekkel ne éljen, amennyiben az eredeti feltételek mellett is tudja teljesíteni kötelezettségeit, minden esetben a pályázó hatásköre, hogy saját projektjének végrehajtása szempontjából a számára legmegfelelőbb megoldást válassza.

(MTI)