Átadták a Teva új debreceni üzemét

2018. november 15. Beruházás | Gyógyszeripar

November 14-én ünnepélyes keretek között avatta fel a gyógyszeripari társaság új alapanyaggyártó egységét Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Papp László, Debrecen főpolgármestere, Kósa Lajos, országgyűlési képviselő, Luca Astarita, a Teva globális gyártásért felelős alelnöke és Mile Attila, a Teva magyarországi alapanyaggyártásért felelős igazgatója Debrecenben. A létesítmény a Teva mintegy 5 milliárd forintos beruházásában valósult meg.

Mile Attila (Teva Magyarország), Kósa Lajos (a térség országgyűlési képviselője), Szijjártó Péter (külgazdasági és külügyminiszter), Luca Astarita (Teva) és Papp László (polgármester) a Teva Gyógyszergyár Zrt. új debreceni üzemének átadásán (Fotó: MTI, Balázs Attila)

– A gyógyszeripar a 21. század meghatározó iparága, amely a magyar gazdaság dimenzióváltása szempontjából kifejezetten fontos szerepet játszik, tekintettel arra, hogy az egyik záloga a magyar gazdaság sikeres átalakulásának egy termelésorientált gazdaságból egy kutatás és fejlesztés által vezért gazdasággá. Most egy olyan, 5 milliárd forintos beruházásról beszélünk, amely egy új hatóanyaggyártó üzem létrehozását jelenti itt Debrecenben. A Teva, a világ első számú generikus gyógyszergyártó vállalataként a legmodernebb technológiát hozta ide – emelte ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ünnepélyes köszöntőjében.

Debrecen a Teva egyik legfontosabb gyártási és K+F központja mind a hatóanyagok, mind pedig a szilárd gyógyszerkészítmények (tabletta, drazsé, kapszula) tekintetében. Ennek megfelelően a gyógyszeripari cég folyamatosan törekszik e stratégiai fontosságú telephelyének fejlesztésére. 

– Debrecennek meghatározó részesedése van a Teva globális termelési volumenéből mind a hatóanyag, mind pedig a késztermékek tekintetében. A Teva a hazai igényeken túl külföldi piacokra is szállít, így a betegek többek között Európa számos országában, az USA-ban, Japánban és Indiában is elérhetik az itt előállított termékeket – hangsúlyozta Luca Astarita, a Teva globális gyártásért felelős vezetője.

A hozzávetőleg 1500 négyzetméter területű új üzem építési munkálatai 2017 januárjában kezdődtek meg, amelynek debreceni megvalósítása mellett döntő érv volt a telephelyen elérhető egyedülálló eszközpark és tudás. A Caspofungin – amely a súlyos, szisztémás (a szervezet több pontján fellelhető) gombás megbetegedések terápiájában használt hatóanyag – gyártására alkalmas üzem a gyógyszeriparban jelenleg elérhető legmodernebb technológiai megoldásokat alkalmazza.

– Kiváló minőségű termékeivel és kimagasló kapacitásával a Teva hatóanyaggyártási divíziója mindig is megfelelt a piac elvárásainak, ugyanakkor ez az üzem már a jövőnek is épült. Ezt az egységet már úgy alakították ki, hogy a vásárlói igényekhez rugalmasan tudjon alkalmazkodni, így gyorsan bővíthető a gyártási volumen. A zöldenergia felhasználásának meghonosításaként pedig napelemrendszert telepítettek az épületre – mondta el Mile Attila, a Teva magyarországi alapanyaggyártásért felelős igazgatója.

A Teva – Debrecen és környéke egyik legjelentősebb munkaadójaként – változatos pozíciókat, kiemelkedő képzési és továbbfejlődési lehetőséget, versenyképes bérezési és juttatási rendszert kínál azoknak, akik szívesen dolgoznának egy innovatív és stabil iparágban, egy olyan nemzetközi, de a magyar piachoz szorosan kötődő vállalat kötelékében, amely nagyra értékeli az innovációt, ugyanakkor támaszkodik az évek, évtizedek alatt felhalmozott tudásra is.

Az új, Caspofungin előállítására alkalmas gyáregységen kívül a Teva nemrégiben adta át – a közel 1,7 milliárd forintos beruházás keretében megvalósuló – új készgyógyszergyártó sorát is, amely évente akár 800 000 darabos kapacitással is bővítheti a jelenlegi gyártási volument. A gyártósor beszerzésére a mintegy 10%-os kapacitásbővítésen túl a nagy hatáserősségű gyógyszeralapanyag-gyártás miatt is szükség volt. 

A beruházásoknak köszönhetően a Teva, a világ első számú generikusgyógyszer-gyártójaként, illetve a térség egyik legjelentősebb ipari és gazdasági szereplőjeként, tovább erősítette pozícióját mind a hazai, mind pedig a nemzetközi betegellátásban. 

(SCM)