Újabb hárommilliárd forintot fektet be a BAT Pécsett

2016. július 20. Beruházás | Egyéb szektorok

A világ egyik legnagyobb dohányvállalata, a londoni székhelyű British American Tobacco csoport hárommilliárd forintos beruházással 200 új munkahelyet hoz létre és jelentősen bővíti kapacitásait Pécsett – jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter július 19-én sajtótájékoztatón Budapesten.

Szijjártó Péter szerint a beruházás a magyar-brit gazdasági, kereskedelmi együttműködés egy újabb sikerpontja. – A Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) emellett  hét brit vállalattal tárgyal további befektetésekről – tette hozzá. A szaktárca vezetője beszámolt arról is, hogy tavaly 15%-kal növekedve 5 milliárd euró volt a magyar-brit kereskedelmi forgalom. – A BAT európai gyártási stratégiájának felülvizsgálata és újragondolása eredményeként bizonyos nyugat-európai kapacitásokat leépít, és Magyarországra hoz beruházást. Ennek eredményeként már 800-an dolgoznak majd a BAT Pécsi Dohánygyár Kft.-nél, a kormányzat és a város pedig segítséget nyújt a szakképzett munkaerő felkutatásában, illetve képzésében – emelte ki a miniszter.

Richard Widmann, a BAT közép-európai vezérigazgatója a sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy a vállalatcsoport 1992 óta több mint 57 milliárd forint értékű termelőberuházást valósított meg Magyarországon, ennek köszönhetően a Pécsi Dohánygyár az egyik legjelentősebb befektetővé és munkaadóvá vált. 2014-ben több milliárd forintos beruházással hozták létre új pécsi gyáregységüket a régi belvárosi termelőegység fenntartása mellett.     

A külgazdasági és külügyminiszter beszédében a politikai környezetről is szólt. Úgy fogalmazott: normális esetben csak arról kellene beszélni, hogy a BAT két pécsi gyára a globális termelési hálózatában jelentősen megerősítette pozícióját, és továbbra is Pécsett működik Európa második legnagyobb dohánygyári komplexuma. – Jelenleg azonban a "helyzet Európában nem normális," egyebek között azért sem, mert Európa terrorfenyegetettsége minden eddiginél súlyosabb – mutatott rá.       

– Ennek egyik oka véleménye szerint, hogy a mindenki által tabuként kezelt európai társadalmi integrációs folyamat jelentős része kudarcot vallott. Több országban párhuzamos társadalmak jöttek létre, a radikalizációt nem sikerült Európa határain kívül tartani, emellett európai intézmények még bátorítottak is egy "esztelen beáramlást" támogató politikát – mondta a miniszter.     

– A jelenlegi helyzetben már nemcsak a befektetés-ösztönzési rendszer és a kedvező adózási környezet fontos, hanem a biztonság is. Magyarországon pedig az emberek és a befektetések is biztonságban vannak – jelentette ki Szijjártó Péter.

MTI