Gumibitumen-gyártó beruházás Zalaegerszegen

2013. szeptember 13. Beruházás | Egyéb szektorok

Elkészült a Mol Zalai Finomítójában a gumibitumen-gyártó beruházás, ahol saját szabadalom alapján évi 5000 tonna útburkoló anyagot tudnak előállítani – adta hírül szeptember 12-én az MTI.

A Gazdaságfejlesztési Operatív Program 128 millió forintos támogatásával és a Mol mintegy 300 millió forintos ráfordításával létrehozott zalaegerszegi gumibitumen-gyártó 1 éve tartó próbaüzeme alatt több tíz kilométernyi útburkolatot készítettek. Amint Varga Géza, a Mol Magyarország Downstream Fejlesztés vezetője a szeptember 11-i projektzáró rendezvényen elmondta, Zalaegerszegen kívül Szolnok és Budapest környékén vannak olyan útépítések, amelyek ezt a korszerű burkolatot használják. Hozzátette, hogy nagy tengerentúli és távol-keleti érdeklődés mutatkozik a licenc és a technológia megvétele iránt.

A speciális adalékkal készülő, gumiabroncs-őrleményt hasznosító fejlesztés még a 2000-es évek elején indult meg a Pannon Egyetemen, és 2010-re jutottak el arra az elhatározásra, hogy gyártóüzemet is építenek. A világszerte egyedülállónak számító üzem nemcsak attól környezetbarát, hogy gumiőrleményt használ, hanem azért is, mert az idén elkészült technológiának révén a gyártás során szintén a környezetterhelés minimalizálására törekedtek.

Pethő Zsolt, a Mol Magyarország Downstream vezetőjének elmondása szerint évente 150 000 tonna gumiabroncsot dolgoznak fel a gumibitumen előállításához. A nagyvállalat az idén 40 milliárd forint értékű beruházást végez Magyarországon, ebbe a zalaegerszegin kívül beletartozik a nemrég Tiszaújvárosban bejelentett 30 milliárdos butadiénüzem építése is.

A Mol korábbi közlése szerint a világban már régóta ismert, de másutt csak helyszíni keveréssel előállított új aszfalt előnye, hogy szállíthatóvá tették, sokkal hosszabb az élettartama, nagyobb a teherbírása, nyáron kevésbé hajlamos a nyomvályúsodásra, télen pedig a repedésre, kátyúsodásra. Mindezek révén az ezzel készült utak fenntartása kevesebbe kerül, a használt gumiabroncsok őrleményének felhasználása ugyanakkor a környezetvédelemhez is hozzájárul.

Eichinger Attila, a zalai finomító vezetője a szeptember 11-i zárórendezvényen arról is beszélt, hogy a több mint 60 éve létező üzem az eddig felhalmozott tapasztalatnak és tudásnak, valamint az innovációnak köszönhetően indíthatta el a korszerű termék gyártását. Gyutai Csaba, Zalaegerszeg polgármestere pedig arra emlékeztette a résztvevőket, hogy a zalai megyeszékhely fejlődése az 1930-as, 1940-es években éppen az olajipar megjelenésének köszönhetően indult el, s a Mol több száz millió forintos éves iparűzési adójával ma is meghatározó gazdasági szereplője a városnak.

MTI